Ana Program

Sosyal Kuluçka Merkezi 2014 sonundan beri Sivil Toplum Kuruluşları ve yurttaş inisiyatiflerine (sivil girişimler) yönelik bir program yönetiyor. Bu program kapsamında yapılan açık çağrıya cevap veren sivil girişimlerle 6 ay süren, ilgili sivil girişimin örgütsel ihtiyaçlarını geliştirmeye yönelik bir program tasarlanıyor. Her sivil girişime özel olarak tasarlanan program çerçevesinde mentorlar ilgili girişimlerle eşleştiriliyor. Ayrıca ofis imkanı dahil çeşitli imkanlar sivil girişimler tarafından kullanılabiliyor.

Bu programdan sadece kar amacı gütmeyen dernek/vakıflarla tüzel kişiliğe sahip olmayan sivil girişimler yararlanabiliyor.

Bugüne kadar 9 dönemi İstanbul’da, 2 dönemi de Anadolu’da yer alan STK ve yurttaş girişimlerine uygulanan programlar kapsamında 103 sivil girişim Sosyal Kuluçka Merkezi katılımcıları arasında yer aldı. Ayrıca 241 sivil girişime mekan, danışmanlık, ağ geliştirme ve içerik desteği verildi.

Bu programdan haberdar olmak için bu sayfayı, Facebook ve Instagram sayfalarımızı izlemeye devam edebilirsiniz.

Bu program dışında Sosyal Kuluçka imkanlarından yararlanmak mümkün. Bununla ilgili sayfamızdaki ilgili bağlantılara bakabilirsiniz.

Ofis ve Toplantı Salonu İhtiyacı

Sivil girişimler, başvuru dönemleri ve Kuluçka Destek Programı dışında Sosyal Kuluçka’yı kısa ya da uzun süreli bir ofis olarak kullanabilirler ya da toplantılarını yapabilirler. Sosyal Kuluçka Merkezi bu hizmetlerden bir ücret talep etmez.

Ev sahipliği yaptığımız kuruluşlar dışında bugüne kadar İklim için Ben de Varım, Buğday Derneği, Türkiye Avrupa Vakfı, Avrupa İklim Vakfı, Techsoup ve Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sivil Toplum için Destek Vakfı, Kiron, Youth for Understanding Türkiye gibi kuruluşlar ve yurttaş girişimleri Sosyal Kuluçka Merkezi’nin ofis alanlarını bu yönde kullandılar.

Sosyal Kuluçka Merkezi’nde toplantı yapmak ya da mekanı ofis olarak kullanmak için bize bir e-posta atarak iletişime geçebilirsiniz.

STK’lar ve Yurttaş Girişimleri İçin Atölyeler

İstanbul’daki STK’lar ve Yurttaş Girişimleri, Bilgi Sosyal Kuluçka ofisinde her ay düzenlenen atölyelere katılabilir. Atölyeler tüm katılımcılar için ücretsizdir. Bazı atölyeler için katılımcı sayısı sınırı vardır. Atölyelere katılmak için Facebook sayfamızdaki çağrıları takip edip kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Sosyal Kuluçka Merkezi Tarafından Düzenlenen Atölye ve Eğitimler (2014- 2020)

Sosyal Kuluçka’dan Danışmanlık Almak

Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanları, STK’lar ve Yurttaş Girişimleri’yle çeşitli konularda fikir alışverişi yapmak için sıklıkla biraraya geliyor. Bir sosyal sorunu çözmekle ilgili:

  • Fikri projeye dönüştürmek,
  • Proje bütçesiyle ilgili geri bildirim almak
  • Stratejik konularda fikir danışmak
  • Gönüllülerle işbirliği sistematiğini kurumsallaştırmak kurmak
  • Bağış ve bağışçıya ulaşmakla ilgili stratejileri geliştirmek
  • Bir konuda deneyimsel öğrenme temelli eğitim programları geliştirmek

konularında uzmanlığı olan Sosyal Kuluçka ekibine ulaşmak için konuyla ilgili bir e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

Toplantı sonucu ilgili kuruluşa yönelik eğitim, atölye, vb. destek sistemleri oluşturmak da mümkündür.