Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi 2014 sonundan beri tüzel kişiliği olan ve(ya) olmayan sivil toplum örgütlerine (STÖ) yönelik bir program yönetiyor. Bu program kapsamında yapılan açık çağrıya cevap veren  STÖ’ler ile 6 ay süren, ilgili sivil toplum örgütünün örgütsel ihtiyaçlarını geliştirmeye yönelik bir program tasarlanıyor. Her STÖ’ye özel olarak tasarlanan program çerçevesinde mentorlar ilgili sivil toplum örgütleri ile eşleştiriliyor. Ayrıca ofis imkanı dahil çeşitli imkanlar STÖ’ler tarafından kullanılabiliyor.

Bu programdan sadece kar amacı gütmeyen dernek/vakıflarla tüzel kişiliğe sahip olmayan sivil inisiyatifler yararlanabiliyor.

Bugüne kadar 9 dönemi İstanbul’da, 3 dönemi de Anadolu’da yer alan sivil toplum örgütlerine uygulanan programlar kapsamında 114 STÖ Sosyal Kuluçka Merkezi katılımcıları arasında yer aldı. Toplamda 561 saat süren 166 eğitim ve atölye gerçekleştirildi. Eğitim ve atölyelerle 2.421 sivil toplum örgütünden 3.479 katılımcıya ulaşıldı. 114 STÖ’ye 108 uzun süreli mentorluk hizmeti verildi. Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nin ortak alanı kullanılarak yapılan eğitim, atölye ve toplantılara 8.523 kişi katıldı. 20 sivil toplum kuruluşu ve sivil inisiyatife düzenli olarak ofis alanı sağlanarak 1.523 gün düzenli ofis alanı olarak hizmet verdi.

Bu programdan haberdar olmak için bu sayfayı, Facebook ve Instagram sayfalarımızı izlemeye devam edebilirsiniz.

Bu program dışında Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nin sağladığı imkanlarından yararlanmak mümkün, bununla ilgili sayfamızdaki bağlantılara bakabilirsiniz.

Ofis ve Toplantı Salonu İhtiyacı

Sivil toplum örgütleri, başvuru dönemleri ve Kuluçka Destek Programı dışında Sosyal Kuluçka’yı kısa ya da uzun süreli bir ofis olarak kullanabilirler ya da toplantılarını yapabilirler. Sosyal Kuluçka Merkezi bu hizmetlerden bir ücret talep etmez.

Ev sahipliği yaptığımız kuruluşlar dışında bugüne kadar İklim için Ben de Varım, Buğday Derneği, Türkiye Avrupa Vakfı, Avrupa İklim Vakfı, Techsoup ve Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sivil Toplum için Destek Vakfı, Kiron, Youth for Understanding Türkiye gibi kuruluşlar ve yurttaş girişimleri Sosyal Kuluçka Merkezi’nin ofis alanlarını bu yönde kullandılar.

Sosyal Kuluçka Merkezi’nde toplantı yapmak ya da mekanı ofis olarak kullanmak için bize bir e-posta atarak iletişime geçebilirsiniz.

Sivil Toplum Örgütleri için Atölyeler

İstanbul’daki sivil toplum örgütleri, Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nde düzenlenen atölyelere katılabilir. Atölyeler tüm katılımcılar için ücretsizdir. Bazı atölyeler için katılımcı sayısı sınırı vardır. Pandemi dönemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen atölyeler, farklı şehirlerden katılıma da açıktır. Atölyelere katılmak için Facebook ve Instagram sayfamızdaki çağrıları takip edip kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi Tarafından Düzenlenen Atölye ve Eğitimler (2014- 2020)

Bilgi Sosyal Kuluçka’dan Danışmanlık Almak

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanları, sivil toplum örgütleri ile çeşitli konularda fikir alışverişi yapmak için sıklıkla bir araya geliyor. Bir sosyal sorunu çözmekle ilgili:

  • Fikri projeye dönüştürmek,
  • Proje bütçesiyle ilgili geri bildirim almak
  • Stratejik konularda fikir danışmak
  • Gönüllülerle işbirliği sistematiğini kurumsallaştırmak kurmak
  • Bağış ve bağışçıya ulaşmakla ilgili stratejileri geliştirmek
  • Bir konuda deneyimsel öğrenme temelli eğitim programları geliştirmek

konularında uzmanlığı olan Sosyal Kuluçka ekibine ulaşmak için konuyla ilgili bir e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

Toplantı sonucu ilgili kuruluşa yönelik eğitim, atölye, vb. destek sistemleri oluşturmak da mümkündür.